Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Bursztynowym Szlakiem

Kiedy?

Gdzie?

Bursztynowym Szlakiem

Litwa – Łotwa – Estonia

 

Termin: 18 – 25 lipca 2022 roku

                 

Wyjazd dla członków i sympatyków Stowarzyszenia organizowany przy współpracy z lokalnymi ośrodkami polskimi na Litwie, Łotwie i Estonii. W czasie wyjazdu zostaną przekazane dary dla ośrodków polskich na Litwie, Łotwie i Estonii.

Program ramowy:

1 dzień

 

Odjazd o godz. 6:00 z Krakowa

Trasa: Kraków – Ostrów Mazowiecka –  Augustów.             (N1)     

2 dzień

 

Augustów. Przejazd nad Kanał Augustowski – Śluza Przewięź, szósta śluza na Kanale. Znajduje się na terenie miasta pomiędzy jeziorami Studzienicznym i Białym. Wybudowana w latach 1826 – 1827 przez ppłk. inż.Augusta Schulca. Do dnia dzisiejszego zachowała się w oryginalnym stanie.  Wizyta w Sanktuarium MB Studzieniczej (1847 r.), wyjazd nad Jezioro Wigry do Pokamedulskiego Zespołu Klasztornego. Przejazd do Druskiennik, krótki spacer po uzdrowisku. Park zdrojowy, Dom do góry nogami, Źródełko piękności.  Wyjazd do Trok. Miasto na wodzie – dawna stolica Litwy. Zamek na wyspie na jeziorze Galve jest jedynym zamkiem na wodzie w Europie Wschodniej i główną atrakcją Trok. Wilno – wieczorny spacer po mieście.     (N2)             
3 dzień

 

Wilno, zwiedzanie miasta. Cmentarz na Rossie – miejsce spoczynku polskich żołnierzy  oraz znanych postaci polskiej historii, Wileńska Starówka (UNESCO), kościół Świętego Piotra i Pawła na  Antokolu, Ostra Brama – pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich wraz ze słynnym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej,Uniwersytet Wileński (z zewnątrz) założony w 1579 r. przez Stefana Batorego, Katedra Wileńska – miejsce pochówku wielkich książąt litewskich i królów Polski, zabytkowe kościoły – św. Anny, Bernardynów i Św. Michała;                   (N3)
4 dzień

 

Wilno przejazd do Ponar. Miejsce niemieckiej kaźni ponad 100 tys. osób w czasie II WŚ. Spoczywa tu ok. 20 tys. Polaków.  Szawle – Góra Krzyży. Obecny wygląd miejsce to zaczęło przybierać w 1831 roku, kiedy po upadku powstania listopadowego rodziny zaczęły przynosić tu krzyże dla upamiętnienia poległych bliskich, których ciał nie mogły zlokalizować. Szacunkowa liczba krzyży ok. 200 tys.  Dalej Ryga. Popołudniowe zwiedzanie miasta.  Plac Zamkowy (zamek, kościół Matki Boskiej Bolesnej, hotel Sankt-Peterburg – miejsce podpisania traktatu ryskiego w 1921 r.), Liceum królewskie, Trzej Bracia – kompleks kamienic ryskich, kościół św. Jakuba (katedra katolicka), brama Szwedzka, ul. Basztowa,  baszta Prochowa Gildehoff (ryskie gildii), Rynek (Dom Czarnogłowych, ratusz), plac Domski.      (N4)      
5 dzień

 

Ryga – wyjazd do Tallina. Po drodze Salaspils, miejscowość znana z historii jako Kircholm, gdzie w 1605 r. rozegrała się słynna bitwa, jedno z najświetniejszych zwycięstw I Rzeczypospolitej. Wojsko polsko-litewskie pod dowództwem hetman polnego Jana Karola Chodkiewicza dzięki husarii jako siły przełamującej, rozgromiły ponad trzykrotnie liczniejszą armię szwedzką. Dalej przez Sigulda, Turajda do Tallina. Popołudniowe zwiedzanie miasta. Starówka,  Górne Miasto,  wzgórze Toompea, gdzie zobaczymy zamek z placem zamkowym, następnie Basztę Długi Hermann „Pikk Hermann”, Estoński Prawosławny Sobór moskiewskiego Patriarchatu, dwa tarasy widokowe, z których zobaczymy przepiękną panoramę na Dolne Miasto, baszty, port i zatokę. Spacerem docieramy do Dolnego miasta, zobaczymy m. in. Kościół św. Mikołaja „Niguliste”, Plac Ratuszowy z Ratuszem, Aptekę Magistracką – najstarszą nieprzerwanie funkcjonującą aptekę w Europie, Kamieniczkę Wielkiej Gildii, Kamieniczkę Bractwa Czarnogłowych, kamieniczki kupieckie Trzy Siostry, Bramę Morską z basztą Gruba Małgorzata i tablicą upamiętniającą ucieczkę internowanego polskiego okrętu podwodnego ORP „Orzeł”, romantyczną uliczkę Św. Katarzyny, z Klasztorem Dominikańskim, mury obronne, Basztę Viru.   (N5)         
6 dzień

 

Tallin. Wyjazd do Parnu (Parnawa) dalej Kuldigu. Krótka wizyta w tych miastach.  Przejazd do Lipawy. Miasto zabytków architektury, sztuki i kultury min.  Kościół luterański św. Trójcy z lat 1742–1758, kościół św. Anny z 1587 r. i ołtarzem z 1697 r.  katedra katolicka Świętego Józefa z 1894, latarnia morska, cerkwie:  Trójcy Świętej z 1867, św. Aleksandra Newskiego z 1896 r. i in.        (N6)                
7 dzień

 

Lipawa.  Wyjazd do Połągi. Duże uzdrowisko nadmorskie. Podobno to właśnie tutaj wymyślono słynną litewską nalewkę „999”. Zwiedzamy Pałac Tyszkiewiczów i Muzeum Bursztynu, figura Egle-królowej węży. Wyjazd do Kłajpedy i Kowna, krótka wizyta w tych miastach.   Odjazd do Augustowa             (N7)        
8 dzień Augustów – Odjazd do Krakowa

 

KOSZT WYJAZDU:  850,- zł + 300 euro       

w tym:

450,- zł jako przedpłata na konto bankowe Stowarzyszenia

400,- zł płatność w autokarze

300 euro płatność w autokarze

 

Cena obejmuje: przejazdy autokarem,  7 noclegów, 7 śniadań i obiadokolacji, zwiedzanie z przewodnikiem, opieka pilota, ubezpieczenia KL i NW,          

Cena nie obejmuje: ubezpieczenia od chorób przewlekłych, oraz wstępów do obiektów zabytkowych.

Ze względu na nieprzewidziane sytuacje lub też życzenia uczestników wyjazdu program może ulec zmianie

 

Informacja:

Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”

31-012 Kraków

św. Marka 6/2c

kresykrakow@gmail.com,

tel/fax: 12 432 3300, 608 520 405, 692 408 998, 502 513 912

 

 

Przedpłata na konto bankowe: 

Bank PKO SA nr 68 1240 4533 1111 0010 4615 1389

z dopiskiem „Bursztynowym Szlakiem”

 

 Organizatorzy:

Bogusław Müller                                                      Tadeusz Jarosz

tel. 784375899                                                           tel. 692408998

mail: muller.7@vp.pl                                              mail: tadeusz.jarosz@interia.eu

 

                                                                                          Stanisław Woźniakowski

                                                                                          tel. 602158864

                                                                                          mail: wozniakowski@onet.eu