Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Kresy Nadbużańskie

Kiedy?

22-28 września 2023 r.

Gdzie?

Kresy Nadbużańskie (Polska)

 Kresy Nadbużańskie                  22 – 28 września 2023 r.

1 dzień Odjazd o godz. 7:00 z Krakowa, ul. Krupnicza 33, Auditorium Maximum UJ.Trasa: Kraków Drohiczyn.  Po drodze wstępujemy do Kompleksu Pałacowego Zamojskich Kozłówka. Pałac zbudowany został w latach 1736–1742. Przyjazd do Radzynia Podlaskiego. Oglądamy Pałac Potockich (z zewnątrz), zwany Wersalem Podlaskim, wybudowany w latach 1685-1709 i przebudowany w latach 1750-59; to jedna z najpiękniejszych rezydencji rokokowych w Polsce. Przyjazd do hotelu w Drohiczynie, obiad.Wieczorny spacer po mieście.(N1)
2 dzień Drohiczyn. Historyczna stolica Podlasia o bogatej historii sięgającej XI w. usytuowana nad Bugiem, a ze względu na malownicze położenie jest też miejscowością letniskową. Siedziba Wyższego Seminarium Duchownego. Znajdują tu się trzy kościoły katolickie i jedna cerkiew prawosławna. W Drohiczynie kręcono filmy „Panny z Wilka”, „Sanatorium pod Klepsydrą” i „Faustyna” oraz odcinki seriali „Nad Niemnem” i „Ojciec Mateusz”. Ranny spacer po mieście i na Górę Zamkową.  Wyjazd do miejscowości Mielnik. Przepięknej urody cerkiew prawosławna pw. Narodzenia Bogarodzicy z lat 1821-1823. Dalej do prawosławnej cerkwi w Koterce pw. Ikony Matki Bożej . Została wzniesiona w latach 1909–1912, na miejscu, gdzie w 1852 miało dojść do objawienia maryjnego.  Przejazd na Świętą Górę w Grabarce. Jest to najważniejsze sanktuarium wyznawców prawosławia, nazywane Górą Krzyży. Miejsce związane z kultem ikony Spasa (Zbawiciela). Na wzgórzu jest ponad dziesięć tysięcy przyniesionych przez pątników krzyży.  Powrót do hotelu w Drohiczynie.    (N2)
3 dzień Drohiczyn, wyjazd do Kodnia. Zatrzymujemy się w XVII w. bazylice św. Anny, fundacji Mikołaja Sapiehy. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, zwanej Królową i Matką Podlasia. Miejsce licznych pielgrzymek wiernych.  Po drodze przejazd przez Podlaski Park Krajobrazowy, przełom Bugu, ewentualnie, o ile czas pozwoli wizyta w stadninie koni w Janowie Podlaskim, stąd do Pratulina. We wsi działa parafia św. Apostołów Piotra i Pawła, której kościół parafialny jest jednocześnie sanktuarium poświęconym zamordowanym  unitom.  Dalej Terespol, krótki pobyt na cmentarzu tatarskim (mizar), cmentarz ten jest jednym z 7 znajdujących się na terytorium Polski, jest ostatnim śladem po Tatarach  zamieszkujących jeszcze w I połowie XX wieku tereny obecnej gminy Terespol. Krótka wizyta w Kostomłotach, zwiedzanie zespołu cerkiewnego z 1631 r. Jedyna  na świecie neounicka parafia obrządku bizantyjsko-słowiańskiego. Przyjazd do Kodnia.    (N3)                             
4 dzień  Kodeń. Wyjazd do pięknego monasteru Jabłeczna. Monaster św. Onufrego – stauropigialny męski klasztor prawosławny powstał najpóźniej w końcu XV w.  Wewnątrz cudowna ikona MB Jabłeczyńskiej.  Wieczorem spacer po ogrodach  zakonu oblatów.          (N4)
5 dzień Kodeń, wyjazd do Zamościa. Po drodze Włodawa, późnobarokowy kościół św. Ludwika, zespół synagog. Przejazd do Chełma, zwiedzanie podziemi kredowych (wewnątrz 9 st. C !) . Dubienka. We wsi znajduje się pole bitwy stoczonej 18 lipca 1792 roku przez generała Tadeusza Kościuszkę. Została ona upamiętniona w 1861 roku usypaniem kopca ziemnego. Przyjazd do Zamościa. To unikatowe w skali Polski miasto, które do dziś zachowało tak jednorodny styl. Stare Miasto z Rynkiem Wielkim i wspaniałym ratuszem, kamienice ormiańskie, bastiony i Arsenał budują klimat tej “Perły Renesansu”   Zakwaterowanie w hotelu.      (N5)
6 dzień Ranne zwiedzanie Zamościa. Rynek, Ratusz (zaliczany jako najpiękniejszy w Polsce), Katedra Zmartwychwstania Pańskiego, pomnik Jana Zamoyskiego, Muzeum Martyrologii  w Rotundzie i in.                                   Czas wolny. Po południu spotkanie z młodzieżą.     (N6)
7 dzień Zamość – Kraków.  Przejazd do miejscowości Bełżec – Obóz Zagłady i muzeum martyrologii mieszczące się na terenie byłego niemieckiego  obozu, upamiętniające około 450 tys. Żydów z Polski i innych państw Europy,  dalej Narol, a tu pałac Łosiów z zachowanym XVIII w. parkiem,  Horyniec Zdrój, znana miejscowość uzdrowiskowa. Spacer po centrum, pałac Ponińskich (obecnie sanatorium „Bajka”), Teatr Dworski, kościół franciszkanów, kościół zdrojowy. Wizyta w Radrużu. Unikatowy zespół cerkiewny o charakterze obronnym   z końca XVI w.   Wyjazd do Krakowa. Przyjazd w godzinach wieczornych.

KOSZT WYJAZDU:  1360 zł    przedpłata na konto Stowarzyszenia  260 zł   pozostałe 1100 zł w autokarze

Nr rachunku bankowego: Bank PKO SA  68 1240 4533 1111 0010 4615 1389

Cena obejmuje: przejazd autokarem, 6 noclegów, 6 śniadań i 6 obiadokolacji, zwiedzanie z przewodnikiem, opieka pilota, ubezpieczenie KL i NW. Cena nie obejmuje:  ubezpieczenia od chorób przewlekłych oraz wstępów do obiektów zabytkowych.  W razie nieprzewidzianych sytuacji lub na życzenia uczestników wyjazdu program może ulec zmianie.

 

Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” 31-012 Kraków ul. św. Marka 6/2c

kresykrakow@gmail.com,

tel: 12 432 3300,  

Tadeusz Jarosz                              

tel. 692 408 998

mail: tadeusz.jarosz@interia.eu

 

Na zdjęciu: Bug w Drohiczynie (źródło: Ziołowy Zakątek)