Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Wizyty studyjne nauczycieli i działaczy polonijnych z Łotwy, Ukrainy i Białorusi

Lipiec 2015
 

Informujemy, że nasze Stowarzyszenie zakończyło realizację programu wizyt studyjnych dla nauczycieli oraz działaczy polonijnych w ramach projektu pt. „Wzmacnianie więzi z Polską wśród elit polonijnych z Łotwy, Białorusi i Ukrainy”, organizowanego we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP.

W ramach projektu w dniach 13-20 lipca gościliśmy w Krakowie dwie grupy nauczycieli oraz działaczy polonijnych z Ukrainy (łącznie 40 osób) oraz dwie grupy nauczycieli, działaczy polonijnych oraz członków chórów z Białorusi (łącznie 69 osób). Z kolei w dniach 17-24 lipca gościliśmy grupę nauczycieli, działaczy polonijnych oraz członków zespołu muzycznego z Łotwy (43 osoby).

Dla każdej z grupy przygotowaliśmy odrębny program pobytu. Uczestnicy mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach języka polskiego prowadzonych przez polskich nauczycieli doświadczonych w pracy z obcokrajowcami. Ponadto, uczestnicy wzięli udział w Sympozjum „Łączy nas Polska. Dziś i jutro Polaków na Wschodzie” organizowanego z okazji 20-lecia naszego Stowarzyszenia.

Nauczyciele polonijni mieli ponadto możliwość uczestniczenia w spotkaniach metodycznych (konwersatoria z polskimi nauczycielami, wykłady i spotkania z pracownikami naukowymi) a także w spotkaniach z przedstawicielami polskich władz oświatowych (Kuratorium Oświaty, Wydział Edukacji UM w Krakowie).

Dla członków chórów polonijnych oraz zespołów muzycznych z Białorusi i Łotwy zorganizowaliśmy kilka koncertów z udziałem polskiej publiczności (koncert chórów „Polesie”, „Społem”, „Polonez” w Centrum Kultury Rotunda, koncert chóru „Polesie” w Kościele pw. MB Fatimskiej w Krakowie, koncert zespołu muzycznego z Rygi w Kawiarni Ratuszowej na Rynku Głównym, występy chórów oraz zespołu muzycznego podczas Sympozjum).

Uczestnicy brali udział w spotkaniach z członkami Stowarzyszenia, w wieczorze poezji w Bibliotece Jagiellońskiej a także mieli możliwość zwiedzenia najważniejszych zabytków Krakowa.

Dziękujemy wszystkim osobom i instytucjom, które pomogły nam w realizacji przedsięwzięcia!

Szczególne podziękowania składamy Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, bez którego wsparcia nie byłaby możliwa realizacja projektu.

 

****

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych  w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for  the public task „Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2015.”

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóć. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!