Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

„Łączy nas polska – dziś i jutro Polaków na wschodzie”

Sympozjum z okazji 20-lecia Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”
 

W dniach 18 i 19 lipca br. w aulach Polskiej Akademii Umiejętności odbyło się uroczyste Sympozjum stanowiące zwieńczenie obchodów 20-lecia działalności Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie ” Kresy”.

W trakcie dwóch dni Sympozjum w obradach wzięło udział sto kilkadziesiąt osób. W znacznej części byli to goście z Ukrainy, Białorusi i Łotwy przebywający w Krakowie w ramach organizowanego przez nas projektu pt. „Wzmacnianie więzi z Polską wśród elit polonijnych z Białorusi, Ukrainy i Łotwy” (dofinansowanego ze środków z MSZ).
Sympozjum zainaugurowała Msza Św. w Bazylice Mariackiej w sobotę o godz. 9.00. Obrady Sympozjum otworzył o godzinie 10.15 prof. dr hab. Jerzy Wyrozumski, Przewodniczący Polskiej Akademii Umiejętności. W następnej kolejności, po powitaniu Gości przez Prezesa Stowrzyszenia, przedstawiona została dotychczasowa oraz obecna działalność Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.
Następnie, w podziale na bloki tematyczne, przedstawione zostały wystąpienia dotyczące obecnej sytuacji oraz perspektyw Polonii zamieszkałej na Ukrainie, Białorusi, Litwie i Łotwie. W sumie na Sympozjum przedstawionych zostało kilkanaście referatów obejmujących tematyką takie sfery życia polskiej mniejszości jak sytuacja demograficzna, szkolnictwo, kultura polska czy działalniość polskich organizacji polonijnych. Na koniec każdego bloku tematycznego odbywały się dyskusje, w trakcie których omówiono m. in. sytuację mniejszości polskiej na Ukrainie w kontekście konfliktu Ukrainy z Rosją, stosunki polsko-ukraińskie w perspektywie zbrodni wołyńskiej, wewnętrzne podziały Polaków na Białorusi skutkujące istnieniem dwóch odrębnych Związków Polaków, czy oczekiwania względem działalności Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy”.
Obrady wzbogacone zostały prezentacją poezji Pani Danuty Mucharskiej oraz Pani Marii Sulimy z Brześcia n. Bugiem a także występami: zespolu muzycznego działającego przy Szkole Polskiej im. I. Kozakiewicz w Rydze oraz występem chóru „Polesie” działającego przy Polskiej Macierzy Szkolnej w Brześciu n. Bugiem.

Dziękujemy za wsparcie Sympozjum: Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP, Rektorowi Uniwersytetu Jagellońskiego, Rektorowi Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej, Prezydentowi Miasta Krakowa, Tygodnikowi Katolickiemu „Niedziela”, Gościowi Niedzielnemu oraz Dziennikowi Polskiemu.

 

****

Projekt jest współfinansowany ze środków finansowych otrzymanych z Ministerstwa Spraw Zagranicznych  w ramach konkursu na realizację zadania „Współpraca z Polonią i Polakami za granicą w 2015 r.”

The project is co-financed from the funds granted by the Ministry of Foreign Affairs in the competition for  the public task „Cooperation with Polish Diaspora and Poles Abroad in 2015.”

 

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóć. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!