Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Do dyrektorów Gimnazjów, Liceów Ogólnokształcących i Szkół zawodowych

Szanowni Państwo
Dyrektorzy Gimnazjów
Liceów Ogólnokształcących
Szkół Zawodowych
w Krakowie

Zarząd Stowarzyszenia Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” w Krakowie pragnie zainteresować państwa, a za Waszym pośrednictwem Nauczycieli i Uczniów naszą działalnością z nadzieją na aktywne włączenie się krakowskich szkół w rozliczne formy kontaktów i pomocy Polakom na Wschodzie.
Stowarzyszenie nasze powstało w roku 1996 jako organizacja pozarządowa, której celem jest działalność charytatywna na rzecz Polaków na Wschodzie, a ściślej mówiąc na terenach Krajów byłego ZSRR – Ukrainy, Białorusi, Litwy, Łotwy, Estonii, Kazachstanu, Mołdawii oraz Rosji, aż po Syberię włącznie. Rozmiary naszej pomocy – jakkolwiek ciągle niewystarczające – są dość znaczne i obejmują różne formy i dziedziny. Przekazujemy organizacjom polonijnym, parafiom, szkołom i konkretnym rodzinom polskim książki (literaturę polską i podręczniki), zabawki dla dzieci przedszkolnych, żywność i odzież (przybory, pomoce szkolne, lekarstwa, sprzęt sportowy a także określone sumy pieniędzy na remonty i wyposażenie lokali organizacji polskich, szkół i kościołów.
Stowarzyszenie nie posiada żadnych stałych dotacji z budżetu państwa ani też innych dochodów. Niewielkie środki na pomoc dla Polaków uzyskujemy z dobrowolnych wpłat sympatyków stowarzyszenia Kresy, ze składek członkowskich, organizujemy zbiórki darów od osób indywidualnych i instytucji.
Główną jednak formą zdobywania środków i udzielania pomocy Polakom są organizowane przez nas wyjazdy autokarowe do historycznych miejscowości (dawniej polskich), gdzie występują duże skupiska Polaków. Wyjazdy te, obok celów poznawczych i patriotycznych mają również charakter charytatywny. Z opłat i darów uczestników tworzy się fundusz pomocowy, dzięki któremu świadczymy naszym rodakom potrzebną pomoc. Grupa wyjazdowa zabiera zgromadzone uprzednio w Stowarzyszeniu paczki z różnorodnymi darami celem przekazania ich Polakom.
Nasze wyjazdy zawierają ogromny ładunek emocjonalny, są lekcją patriotyzmu oraz historii naszej i naszych wschodnich sąsiadów. Nadto spełniają bardzo ważną rolę w szerzeniu wśród Polaków na obczyźnie wiedzy o dzisiejszej Polsce, o jej rozwoju cywilizacyjnym i kulturowym, a także podtrzymują ich więzi z Ojczyzną.
W czasie naszych odwiedzin w szkołach stwierdzamy niezwykłą troskę polskich uczniów i ich nauczycieli o podtrzymywanie polskich tradycji i zwyczajów, o pielęgnowanie polskiego języka, a także ogromny patriotyzm i dumę z polskości.
Tak więc wyjazdy na Kresy młodzieży szkolnej mogą stanowić bardzo wartościową formę realizacji programów dydaktyczno-wychowawczych, uczyć uczniów patriotyzmu z także pogłębiać wiedzę o historii Polski i wielu twórcach literatury polskiej. Przykładowo, można tu wymienić takie wyjazdy jak „Szlakiem A. Mickiewicza”, „Śladami życia i twórczości J. Słowackiego”, „Śladami bohaterów trylogii H. Sienkiewicza”, „Śladami Wielkich Polaków”, „Zamki Ziemi Lwowskiej i Wołynia”, „Nad Niemnem” i „Jezioro Świteź”, „Kaziuki Wileńskie” – „Ostra Brama”, „Ach ten Lwów” itp.
Niestety udział szkół i uczniów w tych wyjazdach dotychczas był nieznaczny. Wśród powodów jakie zdołaliśmy ustalić są przede wszystkim ograniczone możliwości finansowe uczniów.
W sprawie wsparcia finansowego wyjazdów i wycieczek szkolnych na Kresy występowaliśmy do Ministerstwa Edukacji Narodowej i władz Miasta Krakowa.
Rada Miasta Krakowa podjęła uchwałę o dofinansowaniu wyjazdów na Wschód organizowanych dla uczniów krakowskich Gimnazjów.
Stowarzyszenie Pomocy Polakom na Wschodzie „Kresy” posiadające 16-letni staż, doświadczenie i szerokie kontakty z polskimi placówkami oświatowymi na Wschodzie jest gotowe przygotować i zorganizować stosowny wyjazd w każdym terminie po uprzednim wcześniejszym zgłoszeniu.
Liczymy też na nawiązywanie przez krakowskie szkoły stałych kontaktów ze szkołami polskimi na Kresach i organizowanie wymiany uczniów i nauczycieli, zespołów artystycznych, sportowych itp.
Jesteśmy bardzo zainteresowani organizowaniem przyjazdów polskiej młodzieży kresowej do Krakowa i rozszerzaniem w ten sposób jej wiedzy o Polsce, pogłębianiu patriotyzmu i więzi emocjonalnych z Polską. Stowarzyszenie w miarę swoich możliwości udzieli szkołom pomocy organizacyjnej w tym zakresie, wskaże adresy szkół na Kresach, sposoby nawiązywania kontaktów itp.
Z wdzięcznością przyjmiemy też włączenie się zainteresowanych uczniów w naszą codzienną działalność w charakterze wolontariuszy, pomagających w organizowaniu zbiórek darów, przyjmowaniu przyjeżdżających do Krakowa grup „Kresowiaków”, w organizowaniu imprez itp.
Wszelkie zgłoszenia współpracy z naszym Stowarzyszeniem prosimy kierować na adres podany w nagłówku pisma.

Irena Koniusz
Sekretarz

Karol Chudoba
Prezes

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóć. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!