Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Wyjazd z paczkami dla szkół na Litwie

Kiedy?

Grudzień 2018

Gdzie?

Litwa

Wyjazd w dwu-osobowym składzie + kierowca, nastąpił 12.12.2018 r. spod siedziby Stowarzyszenia z ul. Św. Marka po godz 7.00, po załadunku kilkudziesięciu paczek z darami.

W dniu 13.12.2018 rano po przekroczeniu granicy w Budzisku, następnym punktem naszego wyjazdu było Gimnazjum polskie w Trokach. Po przekazaniu  darów, zostaliśmy zaproszeni przez Dyrektora Gimnazjum Mariana Kuzborskiego na rozmowę i poczęstunek.

Następny etap to Wilno a w nim Hospicjum, Polskie Przedszkole i Dom Dziecka, w którym w ramach sukcesywnej likwidacji przez państwo litewskie tego typu placówek, przebywa obecnie tylko 20-cioro dzieci. We wszystkich tych miejscach przekazano dary.

Ostatni dzień naszego pobytu, to wyjazd do podwileńskiej miejscowości Rzesza do Szkoły Podstawowej  im. Świętej Faustyny Kowalskiej. Po dostarczeniu darów i spotkaniu z Panią Dyrektor  Lilią Sadajską, nastąpił wyjazd w kierunku granicy w Sejnach. Przyjazd do Krakowa po północy 14/15.12.2018 r.

W każdej placówce byliśmy serdecznie witani i goszczeni. W rozmowach przeprowadzonych z Dyrekcją tych placówek, widoczna była troska o dalsze losy polskich instytucji pedagogicznych i jednocześnie na każdym kroku widoczne były oznaki kultywowania polskości.

Dzięki pomocy Ambasady RP w Wilnie, która sfinansowała koszty transportu, mogliśmy zawieźć na Litwę – zebrane  w znaczącej ilości przez zaprzyjaźnione szkoły i prywatne osoby, różnorodne dary.
Przekazaliśmy w Gimnazjum w Trokach – art. żywnościowe, słodycze, książki, gry planszowe i edukacyjne, sprzęt sportowy, artykuły biurowe i szkolne, środki chemiczne i czystości, radiomagnetofon, drukarkę. W wileńskim Przedszkolu – książki dla dzieci, art. żywnościowe i słodycze. W Hospicjum prowadzonym przez Siostry Zgromadzenia Jezusa Miłosiernego – artykuły medyczne, żywność,  słodycze, środki czystości. W Domu Dziecka w Wilnie – książki dla dzieci i młodzieży, artykuły szkolne i biurowe, art. żywnościowe, słodycze. W Zgromadzeniu Sióstr w Wilnie – art. chemiczne, słodycze.  W Szkole Podstawowej  im. Świętej Faustyny Kowalskiej  w Rzeszy – żywność i słodycze, art. Chemiczne i środki czystości, książki dla dzieci i młodzieży, artykuły szkolne i biurowe.

Zdjęcia z wyjazdu zostały zamieszczone na naszym fanpage’u na Facebooku.

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóc. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!