Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Wyjazd z darami na Litwę

Kiedy?

3 - 5 grudnia 2019

Gdzie?

Litwa

Wyjazd nastąpił 3 grudnia z Krakowa w godzinach porannych. Załadunek dużej ilości paczek z darami udał się dzięki dwóm młodym wolontariuszom z Ukrainy i przebiegł bardzo sprawnie.

Po przyjeździe do Sejn ok. godz 17.00 zakwaterowaliśmy się na nocleg w Domu Litewskim.

Po problemach spowodowanych koniecznością doładowania  akumulatora wyjazd z Sejn nastąpił 4 grudnia ok. godz. 9.00. Po szybkim przekroczeniu granicy w Ogrodnikach, w drodze do Gimnazjum w Ejsziszkach zatrzymaliśmy się na na moście łączącym dwa brzegi Niemna w miejscowości Merecz. W tym miejscu do Niemna wpada rzeka Mereczka. W pobliżu usytuowany jest punkt widokowy zwany Sosnowym gaikiem.  W Gimnazjum w Ejszyszkach przyjął nas Dyrektor Robert Śliżewski wraz z pracownikami pomagającymi przy rozładunku.

 

Po wczesnym obiedzie wyjechaliśmy do Gimnazjum im. Michała Balińskiego w Jaszunach. Po wyładowaniu paczek przerz uczniów zostaliśmy zaproszeni na poczęstunek przez Dyrektora Mirosława Mickielewicza.  W spotkaniu tym  uczestniczyły jeszcze dwie osoby z grona nauczycielskiego.

Za ich pośrednictwem przekazaliśmy paczki z odzieżą dla proboszcza Parafii ks. Tadeusza Andrzejewskiego.

Następnym  miejscem naszego wyjazdu było Przedszkole „Uśmiech” w Wilnie, do którego dotarliśmy ok godz. 18. Pod nieobecność Dyrektorki placówki, paczki przejęła od nas pracownica placówki Pani Edyta Latkowska.

Z przedszkola udaliśmy się do Polskiego Dom Kultury w Wilnie, gdzie na prośbę  Barbary Bombińskiej nauczycielki z zaprzyjaźnionej z nami Szkoły Podstawowej nr 158 w Krakowie, przekazaliśmy spakowane przez nich paczki mikołajowe dla seniorów i seniorek polskiego pochodzenia żyjących w Wilnie. Połączone to było ze spotkaniem z Dyrektorem Domu Kultury Arturem Ludkowskim, z Prezesem Zarządu Akademii Trzeciego Wieku, dr Marianem  Grygorowiczem Dyrektorem Polskiego  Uniwersytetu III wieku, doc dr  Ryszardem  Kuźmo oraz z 93-letnim Edwardem Klonowskim, żołnierzem AK reprezentującym Stowarzyszenie Kombatantów AK.

O godz. 19.00 udaliśmy się na nocleg do Domu Zgromadzenia Sióstr Jezusa Miłosiernego, gdzie Siostry przyjęły nas domową kolacją.

5 grudnia w godz. porannych przekazaliśmy paczki dla Hospicjum i uczestniczyliśmy w krótkim spotkaniu z Siostrą Przełożoną Michaelą Rak. Pokazano nam pomieszczenia będące jeszcze w stanie surowym, wybudowanego Hospicjum dla dzieci.

Końcowym przystankiem naszego mikołajowego wyjazdu było Gimnazjum im. H. Sienkiewicza w Landwarowie. Z uwagi na to, że Dyrektor Gimnazjum Ewelina Sołowjowa oczekiwała na przyjazd kontroli, po wyładunku darów, odbyliśmy jedynie krótką rozmowę.

Jednocześnie spotkaliśmy się z Janiną Markiewicz, która wielokrotnie pilotowała nasze grupy zwiedzające Litwę. W tym miejscu ównież przekazaliśmy dary. Ok. godz. 16.00 wyjechaliśmy w drogę powrotną przez przejście w Ogrodnikach. Do Krakowa dojechaliśmy o godz. 23.00.

Wyjazd spełnił swój cel charytatywny. Przejechaliśmy ok. 1.800 km. Podkreślić tu należy duże zaangażowanie Pana Wojtka, kierowcy wynajętego samochodu. Wszystkie paczki zostały przekazane do wytypowanych placówek, zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami.

Interesującym akcentem były przeprowadzone rozmowy z Dyrekcjami poszczególnych placówek szkolnych. Generalnym problemem szkół polskich jest znacząc , prawie 50% spadek populacji uczniów oraz obniżenie dotacji na potrzeby szkoły i wynagrodzenia dla nauczycieli. Zwracano uwagę również na obniżenie stopy życiowej społeczeństwa Litwy. Również ciekawe były rozmowy z seniorami, którzy opowiedzieli historie swojego życia.

Największe wrażenie zrobiło na nas spotkanie z Siostrą Przełożoną Hospicjum Michaelą Rak.

Niezwykły dar nawiązywania kontaktu przez Siostrę, jej żywiołowość i umiejętności organizacyjne sprawiła, że ze  spotkania wyszliśmy z przekonaniem że, tylko taka osoba mogło dokonać tak znaczącej rzeczy, jak zebranie finansów i wybudowanie hospicjum.

 

Andrzej Szczerbiak

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóc. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!