Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Wyjazd charytatywno – turystyczny do Mołdawii

Kiedy?

17 - 24 sierpnia 2019

Gdzie?

Mołdawia

17.09.2019 r.  Wyjazd nastąpił z Krakowa w godz. porannych. Granicę przekroczyliśmy ok. godz. 14.00 w miejscowości Budomierz.  Po przyjeździe do Lwowa i krótkim zwiedzaniu centrum miasta, zakończonym obiadem w restauracji Premiera Lwowska. Nocleg do Domu Pielgrzyma w  Brzuchowicach – dzielnicy na obrzeżu Lwowa

18.09.2019 r. Wyjazd do Czerniowiec , przez Rohatyn, Bursztyn oraz Stanisławów , połączony ze zwiedzaniem centrum tego miasta. W Czerniowcach po zakwaterowanie w hotelu Kijów – nastąpił krótki popołudniowy, spacer po mieście, (ratusz, opera, obejrzenie Pałacu Metropolitów Bukowińskich.)

19.09.2019 r.  Wyjazd  w kierunku granicy Mołdawii. Granicę przekroczamy w miejscowości Mamaliha. W drodze do Kiszyniowa zatrzymaliśmy się w m. Berezowka (dawniej Cecora), gdzie znajduje się obelisk upamiętniający bitwę w 1620 r. z Turkami i śmierć Wielkiego Hetmana Stanisława Żółkiewskiego. Następny postój to  miejscowość Soroka n/Dniestrem. Zwiedziliśmy tam fortecę zbudowaną przez księcia mołdawskiego Stefana III Wielkiego w 1489 r.  Wieczorem obiadokolacja w znakomitej resturacji „Orhideea” i zakwaterowanie w Centrum Jana Pawła II, w Kiszyniowie.

20.09.2019 r. Zwiedzanie okolic Kiszyniowa  – Saharna, monastyr z 1777 r. nad Dniestrem, klasztor św. Trójcy, jaskinie mnichów, wodospad, Orheiul Vechi, położony na skalnej grzędzie kompleks klasztorny (XII – XVII w.)  Obiadokolacja w „Orhideea” i przejazd do Centrum. Wieczorny spacer po stolicy Mołdawii.

21.09.2019 r. Zwiedzanie z przewodnikiem stolicy. Łuk Triumfalny, Katedra,  Cerkiew Narodzenia M.B., Cerkiew pw. Św. Pantelejmona, siedziba prezydenta, a następnie  wyjazd do m. Cricova, i zwiedzanie największych na świecie piwnic winnych (ponad 139 km wykutych w skałach korytarzy.) oraz zakupy słynnych mołdawskich koniaków.   Obiadokolacja w „Orhideea”  i przejazd na nocleg.

22.09.2019 r. Jedniodniowy wyjazd do separatystycznej Republiki Naddniestrze. Do wyjazdu konieczna jest kilkugodzinna przepustka. Przy wjeździe do stolicy, Republiki –  Tyraspola widoczny wojskowy posterunek z czołgiem. Zwiedzanie z przewodnikiem miasta.  Wizyta w polskim kościele i spotkanie z polskim duchownym. Następny etap – to wizyta w Polskim Dom Kultury, gdzie miał miejsce, wzruszający muzyczny występ zespołu dziecięcego. Na ręce Kierowniczki – przekazano dary w postaci materiałów szkolnych, książek i odzieży.  Przy wyjeździe z Nadniestrza, zwiedzanie olbrzymiej twierdzy m. Bendery – Tighina. Obiadokolacja w „Orhideea”  i przejazd na nocleg.

23.09.2019 r. Ranny wyjazd z Kiszyniowa w kierunku na Kamieniec Podolski. Po drodze wstępujemy do najstarszego w Mołdawii monasteru Capriana z XV w.  z bardzo cennym zabytkiem sakralnym – cerkwią Zaśnięcia Matki Boskiej.  Kolejny etap to miasto Bielce.  Krótki spacer po mieście pomnik Stefana Wielkiego, katolicki kościół pw. Świętych Archaniołów, Sobór pw. św. Mikołaja, Dom Polski.   Wieczorne zwiedzanie Twierdzy w Chocimiu. Obiadokolacja i nocleg u Sióstr Dominikanek.  Przekazanie darów dla dzieci, którymi opiekują się siostry zakonne.

24.09.2019 r. Poranny spacer po Kamieńcu Podolskim i zwiedzanie Twierdzy. Wyjazd w kierunku Tarnopola, połączony z krótkim pobytem w tym mieście. Poźnym popołudniem przyjazd do Lwowa, obiad w restauracji Premiera Lwowska.  Wyjazd do Krakowa przez przejście w Budomierzu. Przyjazd do Krakowa o. godz. 4.00 rano.

 

Wyjazd spełnił swój cel zarówno charytatywny, jak turystyczny. Świadczą o tym pozytywne opinie wyrażane przez grupę.  Przekazano zebrane dary, nawiązano w Tyraspolu kontakt w Polskim Domu Kultury, który zaowocuje dalszą pomocą dla  jego podopiecznych.

Mając na uwadze krajobrazy i zabytki  Mołdawii wydaje się, że jest to kraj turystycznie niedoceniony, warty głębszego zainteresowania.

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóc. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!