Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Konkurs „Polska w moim sercu”

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży uczącej się j. polskiego na Wschodzie. Konkurs organizujemy w ostatnich miesiącach roku (do tej pory zorganizowaliśmy 3 edycje). Konkurs poświęcony jest postaciom i wydarzeniom, których dotyczy dany rok (np. w roku 2021 był to np. Stanisław Lem).

W styczniu 2021 r. rozstrzygnęliśmy drugą edycję konkursu „Polska w moim sercu” skierowanego do uczniów szkół na Wschodzie uczących się języka polskiego. Wpłynęło łącznie 12 prac. Zwycięzcą konkursu została uczennica Szkoły w Niżankowicach na Ukrainie. Jej zwycięską pracę (film) można zobaczyć pod linkiem: https://m.youtube.com/watch?v=-ZQhTztWelw

Autorzy najlepszych prac zostali nagrodzeni.

W listopadzie ogłosiliśmy trzecią edycję konkursu – edycja ta została skierowana do młodszych uczniów polonijnych (poniżej 14 lat). Tematyka prac konkursowych była związana z postaciami i wydarzeniami, którym poświęcony był rok 2021: Stanisławowi Lemowi, Konstytucji 3 Maja i Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu. Nabór prac został zakończony w grudniu – wpłynęło 16 prac z Ukrainy, Białorusi i Łotwy (w większości plastyczne). Najlepsze prace zostały nagrodzone nagrodami pieniężnymi (wypłata miała miejsce w 2022 r.).

Kiedy?

2019 +

Gdzie?

Ukraina, Białoruś, Litwa, Łotwa, Estonia, Mołdawia

SPRAWOZDANIE  Z  WYJAZDU  NA  UKRAINĘ  21 – 26.06.2017

Dzień I Po 3-godzinnym staniu na granicy dotarliśmy do Lwowa – krótkie zwiedzanie, spacer po Prospekcie Swobody (Wałach Hetmańskich), Rynek, Katedra Ormiańska, potem wyjazd na nocleg do  Przemyślan –  Parafii Św. Piotra i Pawła prowadzonej przez Salezjanów z Polski. Księża pracują z miejscową młodzieżą i dziećmi. Przekazaliśmy art. szkolne, żywność, środki czystości, ofiarę pieniężną. Jest zapotrzebowanie na art., j.w. oraz czasopisma, elementarze, książki dla dzieci .

Dzień II Wyjazd do Złoczowa, zwiedzanie starego miasta i  zamku, następnie  Podhorce – Podkamień – Poczajów – Krzemieniec. Nocleg u rodziny polskiej, która działa przy Kościele Polskim oraz w Towarzystwie Odrodzenia Kultury Polskiej w Krzemieńcu. Tam potrzebne są art. szkolne, książki dla dzieci, elementarze, „Hurra po polsku” i itp.

Dzień III Krzemieniec – Kościół Św. Stanisława, Muzeum Słowackiego, Liceum Krzemienieckie, góra Bony – Wiśniowiec (zespół pałacowo-parkowy) – Zbaraż  (barokowy kościół, zamek, stary cmentarz) – Tarnopol – (spotkanie z ks. Proboszczem – są plany zorganizowania przyjazdu grupy ludzi starszych do Polski – trasa Kalwaria – Kraków – Częstochowa). Wieczorem zajechaliśmy do Buczacza, zwiedzanie miasta i ruin zamku,  Nocleg na plebanii Kościoła NPM Wniebowziętej. Na ręce Ks. Proboszcza przekazaliśmy art. szkolne, gry edukacyjne, ofiarę pieniężną.

Dzień IV Wyjazd do Czortkowa – przekazaliśmy dla świetlicy prowadzonej przez Siostry Dominikanki  art. szkolne, żywność, środki czystości, odzież, zabawki; wyjazd do Kamieńca Podolskiego – zwiedzanie miasta i twierdzy, – przekazaliśmy na ręce p. Neli dla Centrum Języka Polskiego w Chmielnickim – książki i podręczniki (10 kartonów). Następnie Chocim i  nocleg w Zaleszczykach.

Dzień V  Wyjazd do Kołomyji – zwiedzanie miasta i  cmentarza polskiego, –  Jaremcze (wodospady Prutu) – Stanisławów – krótkie zwiedzanie – przyjazd na nocleg do Drohobycza. Ze strony tamtejszego Towarzystwa Kultury Polskiej jest prośba o pomoc w zorganizowaniu przyjazdu dzieci na pobyt edukacyjno-krajoznawczy do Krakowa.

Dzień VI Zwiedzanie zabytkowego kościoła św. Bartłomieja w Drohobyczu – Sambor – krótkie zwiedzanie – Chyrów – Krościenko – Lesko – Dębica- przyjazd do Krakowa wieczorem. W wyjeździe wzięło udział 5 osób. Składamy serdeczne podziękowanie panu Kierowcy – za bezpieczną  jazdę, pomoc i uczynność.

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóc. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!