Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Zajęcia j. polskiego online dla młodzieży

Kiedy?

2018 +

Gdzie?

Ukraina, Białoruś

Zajęcia prowadzimy od 2018 roku dla uczniów starszych, uczących się j. polskiego, w większości – przygotowujących się do przyjazdu na studia do Polski. Zajęcia prowadzone są raz w tygodniu w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych przez lektora posiadającego kwalifikacje nauczania j. polskiego jako obcego. Zajęcia umożliwiają regularny kontakt z native speaker’em co pozwala na wykształcenie prawidłowych nawyków językowych i szybkie opanowanie niezbędnego słownictwa. Jest to istotne, bowiem zajęcia w kraju zamieszkania często nie są prowadzone w wystarczającej liczbie godzin, a na Białorusi większość szkół polskich została zamknięta.

Na początku 2022 r. zajęcia prowadzone były dla 7 grup zajęciowych – uczniów z 5 szkół i ośrodków nauczania j. polskiego: szkoły w Grodnie (2 grupy), szkoły w Pińsku szkoły w Niżankowicach, szkoły w Użgorodzie, szkoły w Borysławiu (2 grupy). Tym samym cztery grupy prowadzone były dla uczniów z Ukrainy, a trzy – dla uczniów z Białorusi. W zajęciach brało udział regularnie ok. 50 osób. Zajęcia prowadzone były przez 3 nauczycielki zatrudnione na umowę zlecenie.

Z początkiem kwietnia w związku z zaostrzeniem sytuacji na Białorusi liczba grup została ograniczona do czterech, a z końcem maja zajęcia zostały w tym cyklu zakończone. Zwieńczeniem kursu były zajęcia dotyczące informacji o kulisach studiowania w Polsce.
W lipcu i sierpniu zorganizowaliśmy zajęcia online dla osób polskiego pochodzenia, którzy aktualnie mieszkają w Polsce (grupa podstawowa i średniozaawansowana). Na zajęcia zapisała się znaczna liczba osób z Białorusi.

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóc. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!