Pomóż swoim Rodakom na Kresach Wschodnich i przekaż nam 1%!

Podsumowanie działań w I kwartale 2024 r.

Poniżej przesyłamy podsumowanie działań podejmowanych przez naszą organizację w I kwartale 2024 r.

Pomoc charytatywna

W styczniu nawiązaliśmy współpracę z koordynatorem pomocy we Lwowie, do którego zadań należeć będzie dystrybucja pomocy wśród naszych podopiecznych we Lwowie (obecnie jest to ok. 25 osób), odwiedzanie tych osób i poznawanie ich sytuacji, pomoc w drobnych pracach domowych, przygotowywanie posiłków itp. Celem współpracy jest zintensyfikowanie codziennej pomocy dla Lwowiaków – najstarszego pokolenia Polaków zamieszkałych we Lwowie, dziś już starszych, schorowanych i niestety najczęściej osamotnionych.

W ramach pomocy dla Polaków we Lwowie w I kwartale odbyło się już ponad 60 odwiedzin. Pomoc finansową przekazano na rzecz 20 osób, a 11 osób otrzymywało regularnie ciepłe obiady i zakupy żywności. Przekazaliśmy także 4 paczki z żywnością, witaminami, lekami i potrzebnymi art. medyczne (np. paski do gleukometrów, laska dla osoby słabo widzącej). Łączne koszty pomocy dla Polaków we Lwowie w I kwartale wyniosły około 7 tys. zł.

Więcej o tej inicjatywie można przeczytać pod linkami:

Pomoc dla Polaków we Lwowie – styczeń / luty 2024

Kontynuujemy pomoc dla Polaków we Lwowie – marzec 2024

W ramach pomocy charytatywnej, w I kwartale przekazaliśmy również:

· pomoc finansową na rzecz podopiecznych hospicjum domowego we Lwowie;

· paczki z lekami na rzecz podopiecznych Hospicjum w Brzuchowicach oraz sióstr Józefitek w Stryju;

· zapomogi finansowe dla trójki osób potrzebujących w okolicach Czortkowa,

· pomoc finansowa i paczka dla rodziny z okolic Tarnopola;

· 2 paczki dla osoby potrzebującej z Tarnopola;

· 4 paczki z pomocą materialną dla osób polskiego pochodzenia z Mołdawii (Kiszyniów i okolice);

· 14 paczek z pomocą do podopiecznych Zgromadzenia Sióstr Dominikanek w Czortkowie;

· środki na zorganizowanie paczek z okazji Wielkanocy dla 15 osób starszych – Polaków z Krysowic i Czyszek; o akcji można przeczytać pod linkiem:

Pomoc dla osób starszych w Krysowicach i Czyszkach

· środki na zorganizowanie paczek dla osób potrzebujących polskiego pochodzenia z Tarnopola i okolic (łącznie dla 7 rodzin / osób samotnych).

Ponadto, w styczniu uczestniczyliśmy w wydarzeniu „Tarnogórzanie dla świata” w Kościele pw. Matki Bożej Uzdrowienie Chorych w Tarnowskich Górach, w ramach którego zaproszone przez nas osoby z Białorusi i Mołdawii wygłaszały świadectwa na sześciu Mszach św., a wieczorem zorganizowany został duży koncert charytatywny. Podczas każdej z Mszy św. oraz koncertu odbywała się zbiórka pieniężna na rzecz Polaków w Mołdawii i Białorusi. Zebraliśmy ok. 6,5 tys. zł, z czego połowa została już przeznaczona na pomoc osobom potrzebującym polskiego pochodzenia z Mołdawii (Naddniestrza), a połowa została w kwietniu przeznaczona na dofinansowanie kolonii dla dzieci z Białorusi, które odbędą się w wakacje.

Więcej o akcji i koncercie charytatywnym można przeczytać pod linkami:

Tarnogórzanie pamiętają o rodakach z Kresów

https://gwarek.com.pl/pl/15_fotorelacje/92_koncerty/28462_tarnowskie-gory-caritas-i-krystyna-gizowska.html

https://www.tarnowskiegory.info/swiatlo-muzyka-i-pomaganie-tarnogorzanie-dla-swiata-po-raz-czwarty-na-osadzie-jana

W okresie styczeń-marzec kontynuowaliśmy wypłatę stypendiów na rzecz trójki studentów polskiego pochodzenia (studenci z Ukrainy studiujący na uczelniach w Krakowie i Wrocławiu). W lutym zakończyliśmy wypłatę stypendiów półrocznych dla dwóch osób. W II semestrze kontynuujemy wypłatę stypendium na rzecz trzeciej osoby.

Łączna wartość przekazanej pomocy materialnej wyniosła w I kwartale 2024 r. ponad 17 tys. zł. Oprócz tego wysłaliśmy z Polski 27 paczek z darami, nie licząc paczek organizowanych na miejscu, poza granicami Polski.

Działania wspierające edukację

W dniach 7-13 stycznia zorganizowaliśmy praktyki metodyczne dla nauczycieli j. polskiego z Ukrainy (ze szkół we Lwowie i Stryju). Praktyki odbywały się w Szkole Podstawowej nr 158. W ramach praktyk nauczyciele zapoznawali się ze sposobem prowadzenia lekcji, dokumentacją lekcji oraz samodzielnie prowadzili niektóre zajęcia j. polskiego jako obcego.

Więcej o praktykach nauczycielskich można przeczytać pod linkiem:

Zorganizowaliśmy praktyki dla nauczycieli języka polskiego

W marcu ogłosiliśmy wyniki I etapu czwartej edycji konkursu „Polska w mojej pamięci”, w ramach której uczniowie szkół polskich na Wschodzie mieli za zadanie przygotować własny projekt / akcję ukierunkowaną na zachowanie pamięci o polskości dawnych Kresów. Spośród 13 prac konkursowych wybraliśmy do II etapu cztery prace. Polegają one na porządkowaniu i ewidencjonowaniu cmentarzy i innych miejsc pamięci oraz na międzypokoleniowym spotkaniu ze starszymi działaczami polskimi. Realizacja prac zostanie dofinansowana kwotą ok. 10 tys. zł.

Więcej o konkursie można przeczytać pod linkami:

Konkurs „Polska w mojej pamięci” (IV ed.) – wyniki pierwszego etapu

Konkurs Polska w mojej pamięci – IV edycja

****

Zachęcamy do obserwowania podejmowanych przez nas działań na stronie internetowej oraz Facebooku, a także do kontaktu bezpośredniego – telefonicznego lub mailowego.

Zachęcamy również do przekazywania darowizn oraz odpisów z 1,5% podatku PIT na rzecz naszej działalności.

Zrób z nami coś dobrego!

Skontaktuj się z nami i zobacz jak możesz pomóć. Pamiętaj, że czasem najmniejszy gest może wywołać lawinę dobra!